• Stav k 31. 12. 2015
  • Celkový instalovaný výkon: 2 074,9 MWe
  • Výroba elektřiny: 2 244 194,8 MWh
  • Počet slunečních elektráren v ČR: 28 294
  • Podíl na trhu OZE: 30 %

Havlíček se nebude muset v úřadu rozkoukávat, shodují se svazy a asociace

Oborové svazy a asociace vítají nominaci Jiřího Havlíčka na funkci ministra průmyslu a obchodu. Oceňují zejména to, že nový ministr se nebude muset několik měsíců před podzimními parlamentními volbami dlouze seznamovat s agendou resortu a řadou záležitostí, které je potřeba řešit.

Celý článek ZDE.

Solární desatero: poradíme, jak můžete sluneční energie účinně využívat i vy!

Přemýšlíte, jak snížit výdaje za energie? Nebo je Vám blízký ekologický životní styl? Nehrozí vám, že budete muset večer sedět potmě nebo se nedostanete do práce. Seznamte se způsoby, jak můžete účinně využívat energii ze slunce:

Celý článek ZDE.

Na veletrhu AMPER se mluvilo o energetické soběstačnosti domácností i firem

Ve středu 22. 3. se na veletrhu AMPER sešli odborníci z oblasti využívání obnovitelných zdrojů, aby diskutovali o možnostech energeticky šetrného bydlení nebo podnikání. Na konferenci s názvem Chytré technologie pro energetickou soběstačnost domácností i firem vystoupili mimo jiné náměstci primátora města Brna a hejtmana Jihomoravského kraje. Mluvilo se o možných způsobech čerpání podpory na úspory energie, o servisu stávajících obnovitelných zdrojů i o příkladech dobré praxe.

Přečíst celý článek můžete ZDE.

Svazy a asociace vítají nominaci Havlíčka na ministra průmyslu

Oborové svazy a asociace vítají nominaci Jiřího Havlíčka na funkci ministra průmyslu a obchodu. Vyplývá to z vyjádření jejich zástupců pro ČTK. Oceňují zejména to, že nový ministr se nebude muset několik měsíců před podzimními parlamentními volbami dlouze seznamovat s agendou resortu a řadou záležitostí, které je potřeba řešit.

Článek ZDE.

 

Podle 80 % Čechů by se energie v ČR měla získávat hlavně z obnovitelných zdrojů

Češi si uvědomují, že využívání obnovitelných zdrojů je klíčové v otázce trvale udržitelného rozvoje. Celkem 95 % respondentů nedávného průzkumu by uvítalo investice měst a obcí do snížení znečištění ovzduší a 80 % dotázaných obnovitelné zdroje dokonce považuje za nejlepší zdroj energie pro Českou republiku.

Celý článek naleznete ZDE.

Nová zelená úsporám přinesla stovky solárních střech

Oficiální data za loňský rok, která zveřejnila Solární asociace na základě informací od Státního fondu pro prostředí a distribučních společností, ukazují stovky nových projektů solárních střech. Přichází oživení české fotovoltaiky, která má spolu s akumulací energie šanci proměnit energetiku domácností.

Celý článek včetně pozvánky na konference Solární energie a akumulace vyšla v tištěném vydání E15 20. 3. 2017 - shlédněte ZDE.

Solární desatero: poradíme, jak účinně využívat sluneční energii

Seznamte se způsoby, jak můžete účinně využívat energii ze slunce. Následujících 10 jednoduchých tipů vám pomůže při cestě za nižšími výdaji za energie a energetickou soběstačností.

Celý článek zde.

Zima zdražila elektřinu. Solární asociace jsou rády, že máme jádro

Mrazivé počasí ohrozilo dodávky elektřiny ve Francii a prudce zvedlo cenu energie v Německu. Mezi českými provozovateli obnovitelných zdrojů převládá názor, že náš západní soused zavírá jaderné elektrárny unáhleně.

Celý článek naleznete ZDE.

Nové cíle a baterky: co čeká obnovitelné zdroje v ČR a EU

Česko má za sebou notifikaci podpory obnovitelných zdrojů. Jaká témata bude řešit dál? A co se v oblasti OZE chystá na evropské úrovni?

Celý článek naleznete ZDE.

Evropská komise vydala celé notifikační rozhodnutí k české podpoře OZE
Potvrzuje soulad české podpory obnovitelných zdrojů s právem EU a vyvrací překompenzaci u solárních elektráren
 

Celý článek ZDE.

Počet domácích solárních elektráren v Česku roste. Stojíme na začátku nového boomu?

Solární energetika v České republice zaznamenala po minulých letech stagnace první oživení. Stovky projektů přineslo především zavedení podpory v rámci programu Nová zelená úsporám.

Celý článek ZDE.

Česká solární energetika pomalu ožívá

Solární energetika v České republice zaznamenala po minulých letech stagnace první oživení. Stovky projektů přineslo především zavedení podpory v rámci programu Nová zelená úsporám.

Celý článek ZDE.

Evropská komise potvrdila, že obnovitelné zdroje je možné v ČR podporovat

V pondělí 23.1.2017 vydala Evropská komise celý text rozhodnutí o tzv. notifikaci podpory obnovitelných zdrojů v České republice.

To potvrzuje, že podpora pro solární elektrárny je nastavena v oprávněné výši a vyvrací tak tvrzení o údajné překompenzaci podpory pro sluneční elektrárny.

Celý článek ZDE.

Parlamentní konference řešila perspektivy rozvoje zelené energetiky

V posledních letech stagnující obor výroby energie z obnovitelných zdrojů čeká na rámcové impulsy a posílení stabilních podmínek pro další rozvoj. Změnit by to mohla větší informovanost veřejnosti o možnostech čerpání podpory.  Zaznělo to na parlamentní konferenci Česká moderní energetika, která se konala 23. 1. v Poslanecké sněmovně.

Celý článek naleznete ZDE.

Pozvání na Parlamentní konferenci Česká moderní energetika

Zveme Vás na Parlamentní konferenci "Česká moderní energetika: představení vítězných projektů ocenění Obnovitelné desetiletí a klíčová debata o dalším rozvoji šetrné energetiky"

Celý článek ZDE.

Ceny Obnovitelného desetiletí

Celý článek ke stažení ZDE

Doporučujeme: Jak správně postupovat při volbě kolektivního systému pro recyklaci solárních panelů

Solární asociace vypracovala soubor doporučení pro majitele fotovoltaických elektráren (FVE), které byly zprovozněny do konce roku 2013, a tudíž se na ně vztahuje retroaktivní povinnost recyklace solárních panelů. FVE uvedené do provozu od roku 2014 již podléhají jinému režimu recyklace solárních panelů.

Celý článek ZDE.

Solární energetika se stala nejlevnějším zdrojem elektřiny v 58 zemích světa

Díky poklesu nákladů porazila solární energetika letos poprvé dosud cenově nejvýhodnější obnovitelný zdroj – větrné elektrárny.
Celý článek ZDE.
 

Výrobci zelené energie se dočkají miliard. Vitásková jim podepsala podporu

Energetický regulační úřad (ERÚ) vypsal upravené rozhodnutí, jež počítá s podporou výrobců energie z obnovitelných zdrojů v Česku pro příští rok. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková řekla, že dokument ve středu podepsala. Výrobci takzvané zelené energie se tak i v roce 2017 dočkají několika desítek miliard korun.

Celý článek ZDE.

Asociace vítají rozhodnutí ERÚ vypsat upravenou podporu zdrojům

Oborové asociace vítají rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vypsat upravené rozhodnutí, které počítá s podporou výrobců energie z obnovitelných zdrojů v ČR pro příští rok. Podpis předsedkyně úřadu Aleny Vitáskové podle nich uklidní sektor výrobců takzvané zelené energie, který dosud žil v nejistotě.
Celý článek ZDE a ZDE.
 

 

Balíček pro energeticky aktivní Evropu: dobrý záměr, který je třeba ještě dotáhnout

Evropská komise tento týden představila ,,zimní" energetický balíček, který obsahuje návrhy klíčových směrnic řídících další rozvoj obnovitelných zdrojů, snižování emisí, snižování spotřeby energie a reformu trhu s elektřinou.

Celý článek ZDE.

Tým českých vědců chce v evropské energetice prorazit s bateriemi, které nabízejí flexibilitu

Skupina výzkumníků ze Západočeské univerzity v Plzni a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze dotahuje ke komerčnímu využití technologii vanadových redoxních průtočných baterií.

Celý článek ZDE.

Evropská komise schválila notifikaci

Evropská komise schválila notifikační rozhodnutí pro podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE) uvedených do provozu v období 2006–2012 a označila tuto podporu za slučitelnou s vnitřním trhem. Komise svým rozhodnutím stvrdila, že forma podpory je v souladu s unijními pravidly pro státní podporu a nenarušuje hospodářskou soutěž.

Celý článek ZDE.

Číňané v Česku skupují solární elektrárny. Plánují dostihnout českou solární jedničku ČEZ

Po pivu, cestovním ruchu a nemovitostech se pozornost čínských investorů v Česku upřela také na energetiku. Konkrétně solární elektrárny. Již zkraje roku Číňané získali dvojku na zdejším trhu, Energy 21, teď podle informací HN skupují další elektrárny.

Nejedná se přitom o známou investiční skupinu CEFC, jejíž českou tváří je exministr Jaroslav Tvrdík, ale o konkurenční fond China − CEE Investment. Stojí za ním státní čínská exportní banka, solární elektrárny jsou zatím jeho jedinou tuzemskou investicí.

Celý článek ZDE

Asociace rozhodnutí EK o podpoře vítají; schváleno ale není vše

Oborové asociace vítají dnešní rozhodnutí Evropské komise (EK) týkající se výplaty podpory takzvané zelené energii v ČR. Upozorňují ale, že některým zdrojům schválení EK stále chybí. Vyplývá to z vyjádření asociací pro ČTK. Schválením EK podmiňuje výplatu peněz jednotlivým zdrojům Energetický regulační úřad (ERÚ).

Více informací čtěte ZDE

Tomáš Buzrla předsedou Solární asociace

Představenstvo Solární asociace zvolilo nového předsedu Tomáše Buzrlu. Nový předseda chce ve funkci zúročit své dlouholeté zkušenosti v sektoru solární energetiky. Ve svých cílech se zaměří především na posílení stabilizace investic, ale také na rozvoj využití energie ze slunce například v kombinaci s akumulací energie. Tomáš Buzrla již dříve působil v představenstvu asociace jako řadový člen. Změna na předsednickém postu proběhla 8. 11. 2016.

Celý článek naleznete ZDE

Inspirace: Tři domy z Česka, které mají energii zdarma. Neodebírají ji ze sítí, šetří desítky tisíc ročně

Cena energií neustále stoupá. Proto se vyplatí investice do soběstačnosti. Dokazují to tři domy z Česka, které vyhrály soutěž Obnovitelné desetiletí.

Celý článek naleznete ZDE

Obnovitelné desetiletí: Celostátní příloha Deník

Ke shlédnutí ZDE.

MŽP: Máme přes 400 žádostí o podporu solárních instalací na střechách domů a čísla jdou dále nahoru

Již rok lze v rámci Nové zelené úsporám získat podporu pro instalace fotovoltaických panelů na střechu rodinných domů. Náměstka ministra životního prostředí pro řízení sekce politiky životního prostředí a mezinárodních vztahů Vladislava Smrže jsme se proto zeptali, jaké jsou dosavadní ohlasy a zájem o investiční podporu a jaké má ministerstvo další plány například v podpoře elektromobily nebo možnostech pomoci školám či nemocnicím pořídit si vlastní obnovitelné zdroje energie.

Celý článek naleznete ZDE

Ceny Obnovitelného desetiletí jsou rozdány, bodovaly promyšlené projekty využívající více zdrojů

Solární asociace ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost na slavnostním galavečeru ocenila projekty využívající obnovitelné zdroje energie, které vznikly na území ČR v posledních deseti letech. Mezi více než 80 přihlášenými pracemi, rozdělenými do 5 kategorií, bodoval například rodinný dům na Ostravsku využívající solární energii pro domácnost i elektromobil, soběstačný hotelový areál Davidův mlýn na severu Moravy, chytrá solární lavička CapaSitty či energeticky nezávislá obec Kněžice.

Celý článek naleznete ZDE

 

Ceny Obnovitelného desetiletí získaly projekty využívající více zdrojů

Solární asociace ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost ocenila projekty využívající obnovitelné zdroje energie, které vznikly na území ČR v posledních deseti letech. Mezi více než 80 přihlášenými pracemi, rozdělenými do 5 kategorií, bodoval například rodinný dům na Ostravsku využívající solární energii pro domácnost i elektromobil, soběstačný hotelový areál Davidův mlýn na severu Moravy, chytrá solární lavička CapaSitty či energeticky nezávislá obec Kněžice.

Celý článek naleznete ZDE

Promyšlené projekty využívající více zdrojů bodovaly v soutěži Obnovitelného desetiletí

Chytrá solární lavička CapaSitty zvítězila mezi start-upy, které se přihlásily do soutěže Obnovitelné desetiletí. Další úspěch zaznamenala energeticky nezávislá vesnice Kněžice s celkem 494 obyvateli zase skončila jako první mezi městy a obcemi.

Celý článek naleznete ZDE

Plzeň uspěla v soutěži Obnovitelné desetiletí

Město Plzeň získalo 2. místo v soutěži Obnovitelné desetiletí, v kategorii Chytrá energie měst a obcí se umístilo hned za energeticky soběstačnou obcí Kněžice. Porotu složenou ze 42 odborníků na projektu Plzně zaujaly už realizované aktivity, jako jsou například testování elektrobusů, energetické využití bioplynu na čističce odpadních vod, intenzivní opatření v budovách města, jež vedou k výrazným úsporám energií, využití biomasy v městské teplárně s kombinovanou výrobou tepla a elektřiny a další projekty. K 2. místu pomohly i záměry, které chystá město v rámci iniciativy Smart City Plzeň, jde například o energetické využití kalů z čistírny odpadních vod v městské teplárně.

Celý článek naleznete ZDE

Podle asociace úřad nemá důvod nevypsat podporu zelené energii

Energetický regulační úřad (ERÚ) nemá právní důvod nevypsat podporu většině podporovaným zdrojům energie v ČR. Shodli se na tom představitelé oborových organizací. ERÚ oznámil, že vydal cenové rozhodnutí, které nepočítá pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů v České republice. V případě, že obnovitelné zdroje dostanou chybějící schválení od Evropské komise (EK), úřad může cenové rozhodnutí změnit. Podle zástupců oboru ale není nutné na rozhodnutí EK čekat.

Celý článek naleznete ZDE

Opakování scénáře s obnovitelnými zdroji. ERÚ opět s podporou nepočítá

Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nepočítá pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů v Česku. V případě, že obnovitelné zdroje dostanou chybějící schválení od Evropské komise, úřad může cenové rozhodnutí změnit. Podobná situace už nastala v loňském roce.

Celý článek naleznete ZDE

Přetahovaná o miliardy na podporu obnovitelných zdrojů je zpět. Vitásková chce potvrzení z Bruselu

Celkově jde o více než 40 miliard korun. ERÚ už vloni odmítal řadu měsíců vypsat podporu většině tuzemských obnovitelných zdrojů pro letošní rok. Výplatu nakonec umožnil v době nepřítomnosti předsedkyně úřadu Aleny Vitáskové její tehdejší místopředseda.

Celý článek naleznete ZDE

Regulační úřad nemá právní důvod nevypsat podporu zelené energii, tvrdí solárníci

Energetický regulační úřad (ERÚ) nemá právní důvod nevypsat podporu většině podporovaným zdrojům energie v Česku. Shodli se na tom představitelé oborových organizací. ERÚ dnes oznámil, že vydal cenové rozhodnutí, které nepočítá pro příští rok s výplatou podpory pro většinu výrobců energie z obnovitelných zdrojů v Česku. V případě, že obnovitelné zdroje dostanou chybějící schválení od Evropské komise (EK), úřad může cenové rozhodnutí změnit. Podle zástupců oboru ale není nutné na rozhodnutí komise čekat.

Celý článek naleznete ZDE

Zástupci obnovitelných zdrojů: Neexistují důvody pro nevypsání podpory na příští rok

Aliance pro energetickou soběstačnost a Solární asociace nesouhlasí s názorem předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové na vypsání podpory pro obnovitelné zdroje. Opět hrozí zvýšení nestability v energetice v důsledku dnešního oznámení, že ERÚ nevypíše podporu pro podstatnou část obnovitelných zdrojů v ČR s ohledem na neukončený proces konzultace s Evropskou komisí do konce září. Přitom z právního hlediska bylo vypsání podpory na konci loňského roku v souladu s naším i evropským právem. ERÚ tak nic nebrání vydat cenové rozhodnutí i pro příští rok. Neexistuje totiž žádné závazné rozhodnutí Komise, že jde o protiprávní podporu.

Celý článek naleznete ZDE

Solární elektrárny mohou pokrýt 20 % spotřeby jižní Moravy

Solární elektrárny v Jihomoravském kraji pokrývají zhruba 10 % spotřeby elektřiny v regionu. Výroba z nových fotovoltaických elektráren na střechách domů může přispět dalšími necelými 9 %.

Celý článek naleznete ZDE

Hlasujte pro nejlepší energeticky šetrný projekt

V polovině října proběhne slavnostní předávání ocenění Obnovitelné desetiletí pro zajímavé a inovativní projekty využívající obnovitelné zdroje energie. Ocenění získají projekty celkem v pěti kategoriích – rodiny, podniky, obce, start-upy a diplomky. Jednu z cen můžete udělit i vy! Vyberte projekt, který vás zaujal, hlasujte pro něj a zařaďte se tak mezi soutěžící o zapůjčení elektromobilu Nissan Leaf na celý týden zdarma. Projekt s nejvíce hlasy získá speciální Cenu čtenářů Deníku. Hlasovat můžete do 2. října.
 Více informací ZDE

Malé vodní elektrárny a bioplynky podporu dostanou. Ostatní zdroje možná

Okurkovou sezonu střídají diskuze o cenových rozhodnutích, které mohou v energetice leccos změnit. Letos zůstaly obnovitelné zdroje energie zcela bez podpory. Český regulátor se zašprajcoval a žádné dotace nevypsal. Od příštího roku by se měly podpory dočkat alespoň malé vodní elektrárny a bioplynové stanice. U ostatních zdrojů se ještě uvidí.

Více informací ZDE

Siemens se stal členem Solární asociace

Společnost Siemens Česká republika se v srpnu letošního roku stala členem Solární asociace. V rámci svého členství se plánuje soustředit na rozvoj a podporu řešení pro akumulaci elektrické energie.

Celý článek můžete přečíst ZDE

Vitásková: Obnovitelné zdroje podpoříme jen se souhlasem EU. Se změnou tarifů elektřiny nespěchejme

Energetický regulační úřad (ERÚ) vypíše podporu pro obnovitelné zdroje energie pro příští rok, jen pokud budou mít schválení Evropské komise, takzvanou notifikaci. Informovala o tom ve středu dopoledne předsedkyně úřadu Alena Vitásková. Cenové rozhodnutí plánuje úřad podle ní vydat do konce září. Vitásková také oznámila, že nedoporučuje zásadně měnit tarify elektřiny.

Celý článek můžete přečíst ZDE

Asociace: Důvody pro nevypsání podpory zelené energii neexistují

Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES) a Solární asociace nesouhlasí s názorem předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové na vypsání podpory pro obnovitelné zdroje energie (OZE). Uvedly to dnes ve společné tiskové zprávě. Vitásková na dnešní tiskové konferenci uvedla, že ERÚ vypíše podporu pro většinu OZE v Česku pro příští rok pouze v případě, že budou mít schválení Evropské komise, takzvanou notifikaci. Podle asociací ale důvody pro nevypsání podpory neexistují.
Více informací ZDE
 

Asociace: Důvody pro nevypsání podpory zelené energii neexistují

Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES) a Solární asociace nesouhlasí s názorem předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové na vypsání podpory pro obnovitelné zdroje energie (OZE). Vitásková na dnešní tiskové konferenci uvedla, že ERÚ vypíše podporu pro většinu OZE v Česku pro příští rok pouze v případě, že budou mít schválení Evropské komise, takzvanou notifikaci. Podle asociací ale důvody pro nevypsání podpory neexistují.

Celý článek si můžete přečíst ZDE

Solární barony bez souhlasu z Bruselu znovu nepodpořím, říká Vitásková

Energetický regulační úřad nehodlá od ledna přiklepnout dotace pro obnovitelné zdroje, pokud nebudou mít posvěcení z Bruselu. Problém v řádu desítek miliard ročně se dotýká prakticky všech výrobců zelené elektřiny, včetně solárních či malých vodních elektráren.

Celý článek naleznete ZDE

Energetický regulační úřad obnovitelné zdroje nepodpoří

Energetický regulační úřad (ERÚ) vypíše podporu pro většinu obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku pro příští rok pouze v případě, že budou mít schválení Evropské komise, takzvanou notifikaci. Řekla to předsedkyně úřadu Alena Vitásková. 

Více informací ZDE

Deset let obnovitelných zdrojů v ČR: Které projekty si zaslouží ocenění?

V roce 2006 v České republice začal platit zákon podporující obnovitelné zdroje energie. Po deseti letech růstu tohoto moderního odvětví se Aliance pro energetickou soběstačnost společně se Solární asociací rozhodla najít a ve spolupráci s předními experty ocenit nejlepší projekty šetrné energetiky, které u nás i díky podpoře OZE vznikly. Ocenění s názvem Obnovitelné desetiletí na podzim získají zajímavé a inovativní projekty hned v pěti různých kategoriích, jedna z nich bude věnovaná startupům.

Přečíst celý článek můžete ZDE

 

Deset let obnovitelných zdrojů v ČR: Které projekty si zaslouží ocenění?

V roce 2006 v České republice začal platit zákon podporující obnovitelné zdroje energie. Po deseti letech růstu tohoto moderního odvětví se Aliance pro energetickou soběstačnost společně se Solární asociací rozhodla najít a ve spolupráci s předními experty ocenit nejlepší projekty šetrné energetiky, které u nás i díky podpoře OZE vznikly. Ocenění s názvem Obnovitelné desetiletí na podzim získají zajímavé a inovativní projekty hned v pěti různých kategoriích.

Celý článek naleznete ZDE

Odstartovala soutěž Obnovitelné desetiletí

V roce 2006 v České republice začal platit zákon podporující obnovitelné zdroje energie. Po deseti letech růstu tohoto moderního odvětví chce sdružení Aliance pro energetickou soběstačnost společně se Solární asociací najít a ve spolupráci s předními experty ocenit nejlepší projekty šetrné energetiky, které u nás za tu dobu vznikly. Ocenění s názvem Obnovitelné desetiletí získají projekty v pěti různých kategoriích.

Celý článek můžete přečíst ZDE

Solární asociace žádájí premiéra o vládního zmocněnce pro OZE

Deník.cz a další média informují dopise naší asociace a AliES premiérovi Sobotkovi, v němž ho žádají o ustanovení vládního zmocněnce pro oblast OZE.
Celý článek si můžete přečíst ZDE
 

E15: Nová sluneční šance pro české střechy

Projekty malých střešních elektráren by ročně mohly přinést minimálně 30 MW nových instalací, píše deník E15 s odvoláním na analýzu naší asociace.
Celý článek si můžete přečíst ZDE

Právo: Solární panel jako pojistka proti zdražování

Deník právo zveřejňuje rozhovor se spoluzakladatelem společnosti Photon Energy Georgem Hotarem na téma možností fotovoltaiky.
Celý článek si můžete přečíst ZDE

Čeští vědci bodují na poli získávání energie ze slunce

Studenti a mladí vědci z České republiky, kteří se zaměřují na oblast OZE, se ve světě rozhodně neztratí, ale naopak získávají významná ocenění, všímá si deník E15.
Celý článek si můžete přečíst ZDE

E15 Speciál: Malé solární elektrárny na střechách - brzy bez byrokracie

Příloha deníku E15 specializovaná na energetiku upozorňuje na nové zjednodušené možnosti připojování malých střešních FVE.
Celý článek si můžete přečíst ZDE

E15: Solárníci vyzvali k úpravě novely energetického zákona

Zástupci fotovoltaických asociací vyzvali dopisem členy vlády, aby opět jednali o energetickém zákoně, jehož kontroverzní novelu teprve v květnu podepsal prezident Miloš Zeman. Uvedli, že se jim nelíbí nová povinnost pro současné i nové provozovatele obnovitelných zdrojů platit daň z elektřiny.
Celý článek si můžete přečíst ZDE

Solární energetika není žádná rarita. Ceny budou dál klesat

Současnosti a budoucnosti solární energetiky se obsáhle věnuje deník Právo v rozhovoru s nestorem české fotovoltaiky profesorem Vítězslavem Bendou z FEL ČVUT.
Celý článek si můžete přečíst ZDE

Platit za doma vyrobenou elektřinu je jako platit za mrkev z vlastní zahrádky

Deník Právo se v rozhovoru s vedoucím pracovní skupiny asociace pro malé zdroje Petrem Správkou zabývá mimo jiné nesmyslností poplatku z elektřiny vyrobené pro vlastní spotřebu a představuje jedno z možných cest k energetické souběstačnosti rodin.
Celý článek si můžete přečíst ZDE

Týden.cz: Solární proud bude levnější než nový Temelín

Zpravodajský server Týden.cz informuje o výsledcích studie německého sdružení Agora, které dokládají, že elektřina ze slunečních elektráren bude po roce 2025 levnější než energie ze zdrojů jako je uhlí či jádro. Server v této souvislosti také cituje vyjádření CZEPHO a AliES.
Celý článek si můžete přečíst ZDE

Solární energetika není žádný zlatý důl

O možnostech využití obnovitelných zdrojů včetně fotovoltaiky ve spojení například se zemědělskou výrobou, pojednává rozhovor Práva s farmářem Pavlem Šíchem.
Celý článek si můžete přečíst ZDE

Evropská rada rozhoduje energetické budoucnosti EU

Zpravodajský portál Parlamentí listy informoval o stanovisku CZEPHO a AliES k jednání Evropské rady o energeticko klimatických cílech EU do roku 2030.
Celý článek si můžete přečíst ZDE

Renewables International: ČR chce držet zelené technologie pod pokličkou

Mezinárodní internetový portál zaměřený na obnovitelné zdroje Renewables International upozorňuje na plánované kroky českého ministerstva průmyslu a obchodu vůči zelené energetice a varuje před jejich retroaktivitou, která je v rozporu s požadavky Evropské komise.
Celý článek si můžete přečíst ZDE

Solární novinky: Ministerstvo by mělo hledat cesty pro „lidovou“ energetiku...

Jaké jsou hlavní priority CZEPHO v oblasti nastavení podmínek pro rozvoj malých FVE? Jak CZEPHO pokračuje v jednání se zástupci MPO ve věci nové legislativy, která upraví podmínky podnikání ve fotovoltaice od příštího roku?
Na tyto a další otázky Vám v exkluzívním rozhovoru odpoví ředitelka CZEPHO Veronika Knoblochová.
Celý článek si můžete přečíst ZDE