Česká společnost Raylyst podnikatele Jana Kameníčka byla vyhlášena v osmém výročním žebříčku Financial Times a serveru Statista za nejrychleji rostoucí firmu Evropy. Společnost, která vznikla teprve v roce 2018, se zaměřuje na distribuci a poradenství v oblasti solárních technologií a k jejím klientům patří některé z největších instalačních firem v Evropě. Také díky tomu už pět let od svého založení překonala obrat 2,7 miliardy korun. 

Společnost Raylyst založil a dodnes vede podnikatel Jan Kameníček, kterého k sázce na solární energii inspirovala pracovní stáž v Číně a rostoucí trend využívání obnovitelných zdrojů. Po návratu do Evropy v roce 2018 se proto rozhodl investovat právě do technologií, jejichž distribuce z Číny právě v této době procházela restartem.

„Raylyst dnes tvoří téměř 5 desítek našich kolegů a pro naše zákazníky jsme se stali zárukou kvality a znalosti trhu. Přesto, že jsme primárně distributor, našim zákazníkům nabízíme nejen nákup a logistiku zboží, ale také technické konzultace nebo pomoc s projektovým plánováním velkých pozemních elektráren. Významnou roli hraje i skutečnost, že rozumíme vývoji trhu a cen a zákazníkům tak přinášíme zajímavou přidanou hodnotu,“ uvádí CEO společnosti Raylyst Jan Kameníček.

Každý měsíc dodá desítky tisíc panelů, soustředit se chce na stále novější technologie

Ředitel a dosud i jediný vlastník firmu založil v pouhých jedenadvaceti letech. Od nákupu prvního kontejneru solárních panelů se ale firma značně proměnila. Aktuálně nabízí pouze panely nejvyšší kvality spadající do kategorie Bloomberg Tier 1 a vedle nich i střídače, bateriová úložiště, optimizéry nebo konstrukce. Raylyst je díky tomu úspěšný především na německém trhu, v Česku a na Slovensku, v Itálii nebo Rakousku a každý měsíc svým zákazníkům dodá desítky tisíc fotovoltaických panelů. V Česku se společnost naposledy pochlubila řešením pro hodonínský průmyslový areál Tabačka, který získal nové bateriové úložiště s výkonem 4 MWp.

„Posunuli jsme se do role, která nám umožňuje pracovat i na velmi komplexních projektech. Díky tomu jsme součástí rozsáhlých utility scale projektů – tedy velkých solárních elektráren, které zatím vznikají především v zahraničí, i komplexních systémů vyžadujících nejen solární panely a konstrukce, ale také náročná inženýrská řešení,“ uvádí Jan Kameníček s tím, že také v budoucnu by se jeho firma měla stále více soustředit na inženýrsky náročné projekty, atraktivní technologie bateriových úložišť a další pokročilá řešení.

Optimized by Optimole