Česká republika se v rámci tzv. notifikace státní podpory obnovitelným zdrojům energie (OZE) vůči Evropské komisi zavázala k tomu, že provede jednorázové šetření podporovaných OZE s cílem zjistit, zda je u nich zachována “přiměřenost podpory”, a nedochází tedy k “překompenzaci”. Jednoduše řečeno, stát provádí po deseti letech od uvedení do provozu kontroly, zda není majitelům solárních elektráren nevypláceno víc prostředků, než je přípustné z hlediska pravidel poskytování státní podpory EU, které musí Česká republika dodržovat.
Kontroly překompenzace probíhají “sektorově”, tzn. podle odvětví OZE a podle let uvedení do provozu. Ministerstvo si od držitelů licencí ve formě formuláře (xls tabulky) vyžádá určité finanční ukazatele, aby poté vyhodnotilo, zda existuje riziko, že míra zisku jednotlivých výrobců přesáhla stanovenou maximální hodnotu tzv. vnitřního výnosového procenta (IRR) projektu. Sběr finančních dat provádí ministerstvo průmyslu formou sektorového šetření. V případě, že u daného ročníku identifikuje riziko tzv. nadměrné podpory, hrozí majitelům výroben elektřiny úprava výše podpory na základě plošného opatření, přijatého ministerstvem, anebo v důsledku individuální kontroly ze strany Státní Energetické Inspekce.
Do dnešního dne proběhlo vyhodnocení sektorového šetření a finančních ukazatelů pro solární elektrárny uvedené do provozu v období 2006 až 2010. Ministerstvo průmyslu a obchodu v září 2019 předběžně oznámilo, že podpora byla u ročníků 2006 - 2008 přiměřená, více informací naleznete zde: https://www.mpo.cz/cz/energetika/elektroenergetika/obnovitelne-zdroje/provereni-primerenosti-podpory-obnovitelnych-zdroju-energie-uvedenych-do-provozu-v-letech-2006-az-2008--249308/.
Výsledky šetření u zdrojů uvedených do provozu v roce 2009 a 2010 doposud nebyly zveřejněny.