Díky novelizaci legislativy se výhody fotovoltaiky konečně zpřístupnily i bytovým domům se střechou ve společném vlastnictví. Sdílení elektřiny je umožněno zřízením vůdčího odběrného místa, ke kterému je připojen zdroj a následně přidružená odběrná místa, která se účastní sdílení. Tento model vychází z novely Vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou.

Jak to může vypadat v praxi nám předvedl partner Solární asociace, společnost SUNFIN na příkladu jedné ze svých realizací. Šlo o fotovoltaický systém s elektrickými spotřebiči a akumulátorovými systémy připojený k rozvodné síti na bytovém domě v Olomouci, který společnost SUNFIN dokončila v létě

Při současných cenách energie tento systém 84 střešních solárních panelů o instalovaném výkonu 37,8 kWp s akumulací pro společné prostory o kapacitě 23,3 kWh ušetří ročně odběratelům až 170 000 Kč. Samotná instalace včetně vyřízení dotace byla kompletně dokončena během necelých dvou měsíců. Výše dotace se vyšplhala na částku 1 150 000 Kč a snížila tak cenu projektu na 1 500 000 Kč. Návratnost investice tak vychází na 9 let. Více o tomto konkrétním projektu na webu www.sunfin.cz/bytove-domy-solarni-elektrarny.